- ORGANIZATORZY: Polski Związek Krótkofalowców oraz SP DX Club.
- CEL ZAWODÓW: Radioamatorzy z całego świata nawiązują łączności z jak największą liczbą stacji Polskich, z możliwie największej liczby województw. Stacje Polskie używają prefiksów 3Z, HF, SN, SO, SP, SQ.
- TERMIN ZAWODÓW: pierwszy pełny weekend kwietnia - od 15:00 UTC w sobotę do 15:00 UTC w niedzielę.
- PASMA: 160, 80, 40, 20, 15 i 10m wg Band Planu IARU.
- EMISJE: fonia (SSB) i telegrafia (CW). Łączności różnymi emisjami z tą samą stacją (w kategorii MIXED) liczą się oddzielnie.
- WYWOŁANIE W ZAWODACH:
- stacje polskie:"CQ CONTEST" emisją PHONE oraz "CQ TEST" na CW;
- stacje zagraniczne: "CQ SP".
- NUMERY KONTROLNE:
- stacje polskie nadają grupy kontrolne składające się z raportu RS lub RST oraz jednej litery, oznaczenia województwa (np. 59 B). Oznaczenia województw: B, C, D, F, G, J, K, L, M, O, P, R, S, U, W i Z;
- stacje zagraniczne nadają grupy kontrolne składające się z raportu RS lub RST i kolejnego numeru łączności zaczynając od 001 (np. 59 001).
- PUNKTACJA:
- stacje polskie: QSO ze stacją DX - 3 punkty, QSO ze stacją z Europy - 1 punkt, łączności ze stacjami polskimi nie zalicza się;
- stacje zagraniczne: QSO ze stacją polską - 3 punkty.
- MNOŻNIK:
- stacje polskie: kraje wg aktualnej listy DXCC bez SP liczone oddzielnie na każdym paśmie i niezależnie od rodzaju emisji;
- stacje zagraniczne: województwa SP liczone oddzielnie na każdym paśmie i niezależnie od rodzaju emisji, maksymalnie - 96 (16 województw x 6 pasm).
- WYNIK KOŃCOWY: Suma punktów za QSO ze wszystkich pasm pomnożona przez sumę mnożników ze wszystkich pasm.
- KLASYFIKACJA:
- MOAB MIXED
- SOAB MIXED HP
- SOAB MIXED LP
- SOAB MIXED QRP
- SOTB MIXED
- SOAB PHONE HP
- SOAB PHONE LP
- SOSB PHONE
- SOAB CW HP
- SOAB CW LP
- SOSB CW
- SWL MIXED
- DEFINICJE I ZASADY OGÓLNE: Każdy uczestnik deklaruje udział wyłącznie w jednej z powyższych kategorii, podając pozostałe QSO do kontroli. Pozostałe QSO powinny być pozostawione w logu do kontroli.Definicje kategorii i określenia stosowanych skrótów:
- MO: Multi-Operator Single-Transmitter, oznacza, że w danym momencie może być emitowany dokładnie jeden sygnał;
- SO: Single Operator, oznacza, że wszystkie czynności obsługi stacji, zapisu łączności i ich kontroli wykonywane są przez jedną osobę. Ponadto w danym momencie może być emitowany dokładnie jeden sygnał;
- SOTB: Single Operator Three Bands, SO na trzech dowolnie wybranych pasmach;
- HP: High Power, maksymalna moc wyjściowa ograniczona wyłącznie licencją;
- LP: Low Power, maksymalna moc wyjściowa: 100 W;
- QRP: maksymalna moc wyjściowa: 5 W;
- AB: All Bands, praca na wszystkich pasmach;
- SB: Single Band, praca na jednym pasmie;
- MIXED: praca obiema emisjami.
Uczestnicy we wszystkich kategoriach mogą pracować jako tzw. ASSISTED, przy czym self-spotting nie jest dozwolony.Wszystkie nadajniki, odbiorniki i anteny muszą się znajdować w kole o średnicy 500 metrów. Używanie sprzętu odbiorczego poza kołem o średnicy 500 metrów jest uważane za niesportowe zachowanie i może być podstawą do dyskwalifikacji.Nie wprowadza sie ograniczeń godzinowych zmian pasm i emisji w żadnej kategorii. Dla zaliczenia QSO, znak korespondenta i grupa kontrolna muszą być prawidłowo odebrane przez obie stacje. Duplikaty QSO należy pozostawić w logu. Nie wprowadza się kary za jakiekolwiek usunięte QSO przez Komisję Zawodów. - NASŁUCHOWCY (SWL): Nasłuchowców polskich obowiązuje odebranie znaku stacji zagranicznej, nadanej przez nią grupy kontrolnej oraz znaku korespondenta polskiego. Nasłuchowców zagranicznych obowiązuje odebranie znaku stacji polskiej, nadanej przez nią grupy kontrolnej oraz znaku korespondenta zagranicznego. Punktację za przeprowadzone nasłuchy, mnożniki oraz wynik końcowy oblicza się tak samo jak dla nadawców. Zarówno stacja polska jak i zagraniczna może być wykazana w logu tylko jeden raz na danym paśmie i daną emisją, z wyjątkiem sytuacji, kiedy jedna ze stacji daje nowy mnożnik.
- DZIENNIKI: Logi elektroniczne w formacie Cabrillo należy wysyłać poprzez stronę spdxcontest.pzk.org.pl. Jest to preferowana forma. Dopuszczone jest wysłanie logu na adres e-mail: spdxc-logs@pzk.org.pl. Plik Cabrillo logu powinien być załącznikiem, a w temacie listu należy umieścić znak wywoławczy. Dzienniki papierowe nie są przyjmowane. Dzienniki należy wysłać nie później niż do 30 kwietnia danego roku.
- WYNIKI: Wyniki wstępne będą dostępne na stronie SP DX Contestu (spdxcontest.pzk.org.pl) 4 maja 2019. Wnioski o wyjaśnienie wszelkich rozbieżności należy wysyłać na e-mail: spdxc-logs@pzk.org.pl do 11 maja 2019. Oficjalne wyniki będą opublikowane na stronie SPDX Contestu do 31 maja 2019 r.
- DYPLOMY: Za czołowe miejsca w poszczególnych kategoriach będą przyznawane dyplomy, których ilość ustali każdorazowo Komisja Zawodów w zależności od ilości uczestników oraz uzyskanej ilości punktów przez czołowe stacje. Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach i w poszczególnych krajach oraz kontynentach mogą otrzymać specjalne plakiety sponsorowane indywidualnie przez nadawców i dowolne zainteresowane tym podmioty. Przewiduje się również możliwość przydzielania nagród ufundowanych przez sponsorów.
- DYSKWALIFIKACJA: Przekroczenie przepisów dotyczących krótkofalarstwa, niesportowe zachowanie się podczas zawodów lub nieprzestrzeganie Regulaminu Zawodów są wystarczającą podstawą do dyskwalifikacji.
- SPRAWY SPORNE: Decyzje Komisji Zawodów są ostateczne.
Komisja Zawodów SP DX Contest 2019
Polski Związek Krótkofalowców
Polski Związek Krótkofalowców
oryginał zatwierdził i podpisał:
Tadeusz Pamięta (SP9HQJ), Wiceprezes PZK, 21 marca 2019
Tadeusz Pamięta (SP9HQJ), Wiceprezes PZK, 21 marca 2019
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz